Druga edycja akcji „Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste”.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy razem z PKP S.A. oraz Przewozami Regionalnymi, a także szkołami objętymi Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” organizuje drugą odsłonę ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste”.
 
Druga edycja akcji odbędzie się w  środę (18 marca 2015) na następujących dziesięciu dworcach kolejowych: Kościan, Zielona Góra, Lublin, Tczew, Zawiercie, Radomsko, Iława Główna, Rzeszów, Warszawa Wschodnia oraz Bielsko Biała Główna.

 
W tym dniu każdy przechodzeń będzie mógł za darmo nauczyć się pierwszej pomocy, a szkolić będą dzieci ze szkół podstawowych (klasy I-III), które biorą udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Ich pracę wspierać będą wykwalifikowani instruktorzy Programu. Kolejny raz dzięki młodym ratownikom cała Polska będzie się uczyć ratować.
 
Pierwsza edycja akcji “Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste” odbyła się 18 lutego 2015. W tym dniu kilka tysięcy osób nauczyło się udzielać pierwszej pomocy, a szkolenia na 10 dworcach kolejowych prowadziło ponad 170 dzieci z 15 szkół podstawowych.
Dzięki pomocy naszych partnerów kolejne edycje akcji będą organizowane co miesiąc do końca roku, z wyjątkiem lipca i sierpnia (przerwa wakacyjna). Nauka pierwszej pomocy będzie odbywać się rotacyjnie, w każdym miesiącu na terenie 10 różnych dworców kolejowych. W sumie dzieci będą szkolić na 40 dworcach kolejowych w całej Polsce.


 


„Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” jest kolejną ogólnopolską akcją Fundacji WOŚP związaną z nauką pierwszej pomocy po Światowym Dniu Pierwszej Pomocy oraz biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.  W 2013 roku próba ustanowienia rekordu, która odbyła się z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, zaangażowała aż 83 111 osób z 1 132 instytucji z całej Polski. W czasie tych przedsięwzięć Jurek Owsiak i instruktorzy Fundacji WOŚP chcą namówić wszystkich Polaków do tego, żeby nauczyli się pierwszej pomocy i nie bali się jej później udzielać. W 2014 roku do akcji włączyły się również Przewozy Regionalne, największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. 25 października 2014 Fundacja WOŚP wspólnie z Przewozami Regionalnymi zorganizowała ćwiczenia ratownicze na dworcu w Kwidzynie.
 
Fundacja WOŚP prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” od 2006 roku. Program polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory Programem objętych jest: 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.Ponad 2 miliony dzieci w szkołach podstawowych uczy się podstaw pierwszej pomocy.

Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci.