Finał WOŚP

Sprzęt z orkiestrowym serduszkiem
23.12.2014

W od początku swojej działalności Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła i przekazała szpitalom ponad 1200 inkubatorów – urządzeń umożliwiających ratowanie życia noworodków urodzonych za wcześnie i wymagających intensywnej opieki medycznej.

Ponadto Fundacja wprowadziła do polskich szpitali w ramach jednego ze swoich programów nowoczesną metodę wspomagania oddychania u noworodków Infant Flow. Swoimi osiągnięciami w stosowaniu tej metody Polacy dziś chwalą się na zjazdach naukowych na całym świecie.

Na oddziałach intensywnej opieki neonatologicznej pracują także podarowane przez WOŚP systemy do monitoringu, respiratory, ultrasonografy, urządzenia do badań przesiewowych słuchu, pompy strzykawkowe, aparaty rentgenowskie i wiele, wiele innych najnowocześniejszych urządzeń medycznych.

Bez chwili zastanowienia można dziś stwierdzić, że dary od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomogły w minionych 23 latach odmienić oblicze oddziałów noworodkowych w Polsce. Doścignęliśmy światowych liderów, a w wielu przestrzeniach sami staliśmy się liderami wytyczającymi trendy w rozwoju opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 22 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 590 mln złotych.

23. Finał WOŚP odbędzie sie pod hasłem „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. W niedzielę 11 stycznia 2015 roku 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz WOSP na ulicach nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie. Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń, a całość relacjonowana będzie przez cały dzień na antenie Programu II Telewizji Polskiej. O godzinie 20-tej tradycyjnie odbędzie się "Światełko do nieba" - happening świetlny będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.

Więcej informacji o Orkiestrze na stronie www.wosp.org.pl.