Finał WOŚP

WOŚP wspiera hospicja
31.12.2014

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu lat udziela wsparcia nie tylko szpitalom, ale także hospicjom dziecięcym na terenie całej Polski. Placówki te umożliwiają leczenie najciężej chorych dzieci w warunkach domowych, w cieple rodzinnym, z jedoczesnym wykorzystaniem nowoczesnego i zaawansowanego sprzętu medycznego. Dzięki wsparciu WOŚP nieprawdopodobnie poprawił się komfort życia samych pacjentów, jak i ich rodzin.

Fundacja WOŚP na zakup wsparcia dla hospicjów przeznaczała zarówno środki zebrane w Finałach WOŚP dedykowanych onkologii dziecięcej, jak i środki pozyskane w ramach zbiórki 1% podatku. Dzięki temu od 2002 roku dla hospicjów dziecięcych w całej Polsce zakupionych zostało 1045 urządzeń medycznych oraz w sumie 40 samochodów osobowych do transportu pacjentów oraz sprzętu medycznego. Wartość darów Fundacji wyniosła blisko 7 mln złotych.

Oprócz samochodów, hospicja zostały wyposażone m.in. w inhalatory, pulsoksymetry, ssaki, koncentratory tlenu, pompy strzykawkowa i infuzyjne, respiratory, łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, i wiele innych urządzeń niezbędnych w codziennej pracy nad najciężej chorymi pacjentami.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 22 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 590 mln złotych.

23. Finał WOŚP odbędzie sie pod hasłem „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. W niedzielę 11 stycznia 2015 roku 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz WOSP na ulicach nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie. Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń, a całość relacjonowana będzie przez cały dzień na antenie Programu II Telewizji Polskiej. O godzinie 20-tej tradycyjnie odbędzie się "Światełko do nieba" - happening świetlny będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.

Więcej informacji o Orkiestrze na stronie www.wosp.org.pl.