Finał WOŚP

WOŚP dla kardiochirurgii dziecięcej
06.01.2015

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od początku swojej działalności aktywnie wspiera polską kardiochirurgię dziecięcą poprzez zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Jak podają eksperci z Centrum Zdrowia Dziecka, około 8 dzieci na 1000 przychodzi w Polsce na świat z wrodzoną wadą serca. Daje to około 3000 noworodków rocznie, u których niezbędna jest operacja. W 2013 roku w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej wykonano łącznie 2649 operacji serca, w tym 1781 na otwartym sercu. Imponujące wyniki leczenia dzieci z wrodzonymi wadami serca oraz ilość przeprowadzonych operacji uplasowały polską kardiochirurgię dziecięcą w europejskiej i światowej czołówce. Jest to zasługa sumiennej pracy zespołów lekarzy, pielęgniarek i techników, a także Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która z nieustającym zaangażowaniem i energią gra, aby ratować życie najmłodszych.

Lista sprzętu zakupionego przez Fundację WOŚP dla klinik kardiochirurgicznych jest bardzo długa. Wykaz urządzeń o łącznej wartości ponad 20 milionów USD obejmuje zarówno urządzenia podstawowe takie jak kardiomonitory, inkubatory, pompy strzykawkowe, defibrylatory, respiratory, CPAP-y, EKG, pulsoksymetry, narzędzia chirurgiczne, czy ssaki, po znacznie bardziej skomplikowane i specjalistyczne urządzenia takie jak płucoserca, a także sztuczne komory serca.

Płucoserce, przekazanie Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka, to urządzenie, od którego zaczęło się działanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to skomplikowany aparat, który utrzymuje krążenie w krwiobiegu pacjenta, umożliwia odsysanie krwi z pola operacyjnego i wprowadzenie jej po filtrowaniu i odpowietrzaniu z powrotem do krwiobiegu.
Klinika Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka otrzymała od Fundacji WOŚP już pięć takich urządzeń.