Finał WOŚP

Pierwsza pomoc - to dziecinnie proste
04.03.2015

W środę 18 lutego 2015 r. w ramach pierwszej edycji ogólnopolskiej akcji “Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste”, organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kilka tysięcy osób nauczyło się udzielać pierwszej pomocy. Szkolenia prowadziło ponad 170 dzieci z klas I-III z 15 szkół podstawowych biorących udział w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować", a czuwali nam nimi wykwalifikowani instruktorzy Programu. Dzięki młodym ratownikom cała Polska uczyła się ratować!
 
Dzięki pomocy naszych partnerów kolejne edycje akcji będą organizowane co miesiąc do końca 2015  roku, z wyjątkiem lipca i sierpnia (przerwa wakacyjna). Nauka pierwszej pomocy będzie odbywać się rotacyjnie, w każdym miesiącu na terenie 10 różnych dworców kolejowych. W sumie dzieci będą szkolić na 40 dworcach kolejowych w całej Polsce.
 
„Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” jest kolejną ogólnopolską akcją Fundacji WOŚP związaną z nauką pierwszej pomocy po Światowym Dniu Pierwszej Pomocy oraz biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.  W 2013 roku próba ustanowienia rekordu, która odbyła się z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, zaangażowała aż 83 111 osób z 1 132 instytucji z całej Polski. W czasie tych przedsięwzięć Jurek Owsiak i instruktorzy Fundacji WOŚP chcą namówić wszystkich Polaków do tego, żeby nauczyli się pierwszej pomocy i nie bali się jej później udzielać. W 2014 roku do akcji włączyły się również Przewozy Regionalne, największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. 25 października 2014 Fundacja WOŚP wspólnie z Przewozami Regionalnymi zorganizowała ćwiczenia ratownicze na dworcu w Kwidzynie.
 
Fundacja WOŚP prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” od 2006 roku. Program polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory Programem objętych jest: 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce.Ponad 2 miliony dzieci w szkołach podstawowych uczy się podstaw pierwszej pomocy.
 
Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci.

Strona internetowa akcji: www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac.