Finał WOŚP

1% podatku dla WOŚP - na zakup rezonansu magnetycznego
05.03.2015

W tym roku po raz kolejny istnieje możliwość przekazania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (w skrócie – OPP), a więc także dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Tak jak wiele OPP, tak i Wielka Orkiestra stara się za środki pozyskane w efekcie zbiórki 1% podatku realizować dodatkowe cele i zadania, o których nawet nie miałaby szansy myśleć tylko i wyłącznie w oparciu o zbiórkę publiczną. Każdego roku otrzymujemy wiele próśb ze szpitali i innych jednostek opieki zdrowotnej, które – mimo poruszających nas i często wstrząsających historii – muszą spotkać się z decyzją odmowną" – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – "Mimo naszych najszczerszych chęci, nie mamy środków na zrealizowanie każdego apelu o pomoc, choć nie ukrywam, że wysłanie listu z odmową to zawsze jest dla nas decyzja bardzo trudna. Jeden procent podatku daje nam możliwość, by takich odmownych odpowiedzi wysłać mniej."

Celem zbiórki 1% podatku w roku 2015 jest zakup nowego rezonansu magnetycznego dla Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest to bardzo drogie urządzenie diagnostyczne, bez którego praca wysokospecjalistycznej placówki dziecięcej jest niemożliwa. Dzięki rezonansowi do tej pory wykonano aż kilkadziesiąt tysięcy badań. Większość z dzieci, które trafiają do CZD wymaga diagnostyki obrazowej – często podczas leczenia nawet kilkukrotnie, nie wspominając o badaniach ratujących życie. Rezonans, którym w tej chwili diagnozowane są dzieci został zakupiony przez WOŚP 20 lat temu, jest całkowicie wyeksploatowany.

"Obawiamy się, że stan rezonansu może się pogorszyć każdego dnia i pozostaniemy bez jednego z najważniejszych urządzeń diagnostycznych. Bez niego nie będziemy w stanie zapewnić w pełni diagnostyki naszym pacjentom. Instytutu nie stać na zakup z własnych środków, stąd wsparcie Fundacji, a przede wszystkim przekazanie na ten cel 1% podatku, jest dla nas nieocenione" – mówi prof. dr hab. n.med. Małgorzata Syczewska - Dyrektor IPCZD.

Fundacja WOŚP liczy na wsparcie darczyńców w realizacji tego planu. Osoby, które zechcą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Wielkiej Orkiestry, proszone są o wskazanie w formularzu PIT naszej Fundacji poprzez wpisanie nazwy:


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Nr KRS: 0000030897

Fundacja WOŚP udostępnia także komputerowy program ułatwiający wypełnienie oraz przesłanie do Urzędu Skarbowego formularza PIT. Program ten dostępny jest nieodpłatnie na stronie www.jedenprocent.wosp.org.pl.

Dzięki wcześniejszemu wsparciu w postaci przekazania 1% podatku , Fundacja WOŚP mogła m.in.:

• przeprowadzić akcję zakupu defibrylatorów do placówek publicznych w całej Polsce (przekazaliśmy ich 220),
• prowadzić Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”,
• wspomóc Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą,
• przekazać wsparcie wszystkim hospicjom dziecięcym w Polsce w postaci samochodów osobowych (kupiliśmy ich 25) oraz sprzętu medycznego niezbędnego w opiece paliatywnej (m.in. ssaki, inhalatory, koncentratory tlenu, asy story kaszlu, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry oraz łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi),
• uzupełnić zakupy w ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, podnosząc standard opieki medycznej we wszystkich dziecięcych klinikach onkologicznych w Polsce,
• przekazać w darze najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla ratowania życia i zdrowia dzieci: dwa cytometry przepływowe, monitor do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego, laser diodowy do leczenia retinopatii wcześniaków, inkubator zamknięty do opieki intensywnej, 7 aparatów USG wysokiej klasy.

Więcej informacji o zbiórce jednego procenta oraz komputerowy program do wypełnienia formularza PIT można znaleźć na stronie:

www.jedenprocent.wosp.org.pl