Pomaluj zdrowie w Tanzanii

Kręcioła.Tv od dawna wspiera nowe ciekawe projekty i ludzi, którym chce się chcieć. Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy współpracę ze wspieram.to - serwisem, który sprawia, że marzenia się spełniają. Naszą działką jest muzyka, kultura i sztuka. Chcemy wspierać tego rodzaju inicjatywy, więc jeśli np. sami macie swoją zbiórkę - odezwijcie się do nas, a chętnie o niej napiszemy!

Przedstawiamy Wam kolejny projekt, któremu patronujemy!

 POMALUJ ZDROWIE W TANZANII

Celem projektu jest dofinansowanie dobudowy oddziału chirurgiczno-zabiegowego ośrodka zdrowia Neema, w północnej Tanzanii.

Pieniądze zostaną przeznaczone na ostatni etap budowy, tj. pomalowanie budynku wewnątrz i na zewnątrz.

Dystrykt Mwanga jest położony w regionie Kilimandżaro w północnej Tanzanii, wzdłuż drogi krajowej Daressalam – Arusza. Większość mieszkańców tego dystryktu należy do dwóch grup etnicznych Pare i Maasai. Pomimo bliskości ważnego węzła komunikacyjnego, są to regiony biedne, głównie rolnicze, a ich rozwój utrudnia suchy i bardzo gorący klimat. Są to tereny półpustynne, a bardzo małe opady deszczu w ostatnich kilkunastu miesiącach, dodatkowo przyczyniają się do tego, iż w większości domostw i gospodarstw zbiory są coraz mniejsze, a co za tym idzie dochodzi do zubożenia mieszkańców tych okolic.

Najbliższe ośrodki zdrowia, świadczące kompleksowe usługi, znajdują się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Mwangi (w Same oraz w Moshi), co powoduje często pozbawienie wielu ludzi możliwości korzystania z usług medycznych.

Placówka zdrowia Neema funkcjonuje od lipca 1999 roku. Jej dyrektorką jest Siostra Cecylia Anselmi Assey. Przez te kilkanaście lat zyskała sobie opinię placówki, która świadczy usługi medyczne dobrej jakości. Mieszkańcy miasteczka i dystryktu Mwanga przyjeżdżają nawet z bardzo oddalonych wiosek, wiedząc że otrzymają w ośrodku odpowiednią pomoc. Nie mogąc sprostać stale rosnącej liczbie pacjentów dyrektorkazaczęła szukać od 2008 roku środków finansowanych pozwalających na rozbudowę przychodni, a dzięki dobudowaniu w 2012 roku oddziału położniczego, w 2013 roku doszło do przekształcenia przychodni w ośrodek zdrowia, a w dalszej perspektywie są plany by został on szpitalem.

Projekt „Poprawa w dostępie do opieki zdrowotnej w mieście i dystrykcie Mwanga” dotyczy polepszenia możliwości leczenia mieszkańców miasta i dystryktu Mwanga, a w szczególności kobiet ciężarnych, matek (głównie w okresie połogu), niemowlaków i dzieci poniżej piątego roku życia. W chwili obecnej istnieje potrzeba poszerzenia wachlarza usług medycznych prowadzonych przez ośrodek zdrowia Neema w zakresie ochrony zdrowia okresu okołoporodowego oraz zdrowia noworodków, w szczególności wcześniaków. Brakuje możliwości przeprowadzania zabiegów cesarskiego cięcia, jak również zabiegów łyżeczkowania ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy, wycięcia macicy z dostępu brzusznego oraz zamknięcia przetoki pęcherzowo-pochwowej.

Zanim Fundacja "Kultury świata" rozpoczęła realizację projektu, Siostra Cecylia Anselmi Assey bardzo ciężko zachorowała. Ma niesprawne nerki. Co kilka dni musi być dializowana w szpitalu w Dar es Salaam. Jej hospitalizacja bardzo dużo kosztuje, a zatem pieniądze początkowo przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, zostały wydane na hospitalizację Siostry Cecylii. Zbiórka ma na celu pomóc Siostrom w zapewnieniu wkładu własnego zadeklarowanego w ramach projektu, głównie jego ostatniej części, polegającej na pomalowaniu budynku oddziału chirurgiczno-zabiegowego, który jest także bardzo potrzebny mieszkańcom miasteczka i dystryktu Mwanga – pacjentom ośrodka zdrowia Neema.

Wspierajcie i zaglądajcie na  stronę projektu!