Muzyka

Accept - 20. Przystanek Woodstock
11.08.2014

W latach ’80 wiele dobrze się zapowiadających europejskich zespołów zaczęło rozwijać zupełnie nowy gatunek muzyczny nazywany „heavy metalem”. Za przykładem licznych brytyjskich muzyków pośpiesznie podążył niemiecki ACCEPT. Tak zwany hard rock lat ’70 w krótkim czasie i bez oporu skapitulował. Głoszono erę muzyki technicznej i brutalnej i wkrótce takiej właśnie muzyki zaczęły domagać się rzesze fanów. ACCEPT nie miał sobie równych i szybko piął się w górę heavymetalowej drabiny za sprawą swoich charakterystycznych, druzgocących, miażdżących riffów.

Zespół osiągnął to, co udało się nielicznym: w ramach orzeźwiającego i przełomowego gatunku, jakim był heavy metal, stworzył swój własny, autonomiczny styl. Po dziś dzień – a minęło 30 lat – błyskawicznie rozpoznawalną wirtuozerię ACCEPT-u ceni się za jej zdolność do wyznaczania nowych trendów.

ACCEPT powrócił na wielkie światowe sceny, stając się zespołem rozpoznawalnym jak nigdy wcześniej. W ciągu niespełna dwóch lat zespół stworzył dwa nowe, uwielbiane przez krytyków i ubóstwiane przez fanów albumy, które wśród miłośników gatunku na całym świecie wywołały lawinę entuzjazmu.

Album BLOOD OF THE NATION, za sprawą którego ACCEPT powrócił na szczyt, trafił na półki sklepowe w sierpniu 2010. Od razu podbił listy przebojów na wszystkich kluczowych rynkach międzynarodowych, tym samym stając się najlepszym albumem w historii grupy. Jednak mimo ponad pięćdziesięciu nagród „Album roku” przyznanych w wielu krajach, mimo obecności w wielu prestiżowych środkach masowego przekazu na całym świecie, mimo będącego ukoronowaniem tego wszystkiego tytułu „Albumu Heavymetalowego Stulecia” przyznanego przez popularny na całym świecie program telewizyjny „That Metal Show” – ACCEPT wciąż chciał więcej, niż tylko czerpać z muzycznego dorobku przeszłości.

I tak zaledwie 20 miesięcy później, po ogólnoświatowym koncertowym maratonie liczącym 180 występów, ACCEPT wydał kolejny album. Krążek zatytułowany STALINGRAD trafił na światowe listy najlepszych albumów na miejsca podobnie wysokie jak BLOOD OF THE NATIONS. Po raz pierwszy w historii ACCEPT królował na amerykańskich listach Billboardu. W Europie krążek znalazł się w najlepszej piętnastce wszystkich nowych albumów. ACCEPT stał się jednym z najważniejszych zespołów rockowych naszej planety i zaczął tworzyć historię!

Woodstockowy koncert zespołu ACCEPT był jedynym występem grupy w przyszłorocznym letnim sezonie festiwalowym.