Finał WOŚP

WOŚP - Ratujemy i Uczymy Ratować
16.02.2015

Blisko 30 tys. nauczycieli szkół podstawowych z ponad 12 tys. przeszkolonych przez Fundację WOŚP , ponad 2 mln dzieci w szkołach podstawowych bierze udział w jednym z największych programów w kraju związanych z pierwszą pomocą. Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” działa już 9 lat. Dzięki jednemu z podstawowych działań Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wzrasta świadomość społeczeństwa na temat wielkiej wartości posiadania tych umiejętności.

Temat pierwszej pomocy choć coraz bardziej popularny, nadal dla wielu Polaków (i nie tylko) jest wciąż zagadką – 45% mieszkańców naszego kraju przyznaje się, że nie potrafiło by udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób dorosłych są przyczyny kardiologiczne, przeprowadzając w odpowiednim czasie prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową jesteśmy w stanie podtrzymać czynności życiowe organizmu do przyjazdu profesjonalnych służb medycznych. Każda minuta zwłoki zmniejsza szanse na przeżycie poszkodowanego o 10%. Dlatego tak ważne jest podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej najpóźniej w ciągu pierwszych 2-3 minut od zdarzenia.
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” zakłada naukę pierwszej pomocy dzieci w szkołach podstawowych w klasach 1-3.  Polega on na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Projekt rozpoczął się w 2006 roku, kiedy to Jurek Owsiak Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odwiedził fabrykę fantomów firmę Lerdal mieszczącą się w Norwegii. To właśnie podczas tej wizyty zobaczył, że dzieci również mogą uczyć się pierwszej pomocy. Tak powstał pomysł na ogólnopolski Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Jeszcze tego samego roku udało się stworzyć szkolenia i zaangażować w nie pierwsze szkoły.
Szkoły podstawowe przystąpiły do Programu dobrowolnie, a Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała im bezpłatnie ponad 65 000 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego zrealizowaliśmy szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Fundacja WOŚP dba o ciągłość prowadzenia Programu – współpracując z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. Cały czas prowadzimy szkolenia dla nauczycieli i przekazujemy potrzebne dla kontynuacji Programu materiały. Dzięki tej wspólnej inicjatywie ponad 2 000 000 dzieci zna zasady pierwszej pomocy! Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci!

Do tej pory Programem objętych jest 27 370 nauczycieli z 12 182 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!