Vlog Jurka

Relacja z przekazania sprzętu w Legnicy - inkubator od WOŚP
30.03.2015

- spotkanie z zespołem Coma, 16 kwietnia g. 18:00. Księgarnia "Martas" na Nowym Świecie w Warszawie,

- jutro ruszamy do Gorzowa Wielkopolskiego, relacja będzie w kolejnych dniach

- nieustająco zapraszamy na nasze aukcje - wspieraj Woodstock!

- Jurek zapowiada także kolejny konkurs ofert - już w maju zakupimy kolejny sprzęt dla polskich szpitali

 

Zobaczcie nasz reportaż z Legnicy:

We czwartek 26 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy Jerzy Owsiak przekazał nowoczesny inkubator hybrydowy wraz z wyposażeniem dla Oddziału Neonatologicznego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Wcześniaków, Noworodków i Dzieci. Jest to oddział, który w ostatnich dniach wsławił się światowym sukcesem, ratując Kamilka, najmniejszego wcześniaka podłączonego do tzw. "sztucznej nerki".

- Historia, która zdarzyła się w Legnicy, to kolejny przykład na to, jak wysoki poziom opieki medycznej zapewniają szpitale dziecięce w Polsce - mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP - Tym bardziej jesteśmy dumni, że na ten sukces złożyło się kilka czynników - profesjonalizm lekarzy, wiedza i doświadczenie zespołu, doskonałe zaplecze zapewnione przez szpital, w tym także sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cieszymy się, że dziś możemy przekazać kolejne, nowoczesne urządzenie które sprawi, że możliwości lekarzy w Legnicy będą jeszcze większe.

Kierownik oddziału dr Wojciech Kowalik wraz z zespołem po uzyskaniu zgody rodziców postanowił połączyć małego Kamila do urządzenia do ciągłej terapii nerkozastępczej, mimo iż w fachowej literaturze kwalifikacje do takiej terapii mają dzieci, które ważą ponad 3 kg. Tym samym dr Kowalik uratował życie Kamila. Jest to najmniejsze dziecko na świecie uratowane tą metodą. Sztuczna nerka z to także dar Wielkiej Orkiestry dla legnickiego szpitala. Dzięki jej pracy życie ocalono już pięciu pacjentom.

- Rzeczywiście jest to olbrzymi sukces dla naszego oddziału i szpitala. Aparat do CRRT tzw sztuczna nerka, ofiarowana przez WOŚP, umożliwia terapie noworodków o masie ciała również poniżej 3 kg, przy zachowaniu specjalnej metody wypełniania zestawu do hemodializy. Jest to urządzenie niezwykle zaawansowane technologicznie i bezpieczne dla pacjentów. Nie są znane bezwzględne przeciwwskazania do zastosowania tej metody, a więc mała masa ciała może być co najwyżej przeciwwskazaniem względnym jak to ma miejsce przy ECMO. Tym urządzeniem uratowaliśmy również inne dzieci, których leczenie było jeszcze trudniejsze niż leczenie Kamila, który rewelacyjnie zareagował na leczenie hemodializą i to do niego będziemy się odnosić jako największego wspólnego sukcesu medycznego. Jeszcze raz dziękuję za przekazanie tak cennych urządzeń jak sztuczna nerka oraz inkubator hybrydowy. To duży zastrzyk technologiczny dla naszej neonatologii, który przyczyni się do jej rozwoju.

Szpital w Legnicy otrzymał nowy inkubator hybrydowy Atom Dual Incu z funkcją ruchomego stanowiska do intensywnej terapii noworodka. Sprzęt ten ma wartość około 160 tysięcy złotych.

Inkubator hybrydowy to połączenie dwóch inkubatorów - zamkniętego i otwartego, w jedno urządzenie. To rozwiązanie pozwala wykonywać różne procedury medyczne jednocześnie zmniejszając tym samym stres odczuwany przez noworodka. Zmniejsza się także ryzyko powikłań przy wykonywanych czynnościach bo nie trzeba przenosić nigdzie dziecka. Inkubator taki oszczędza także miejsce oraz czas przy wykonywaniu czynności medycznych.